Сторони, що підписали цей Меморандум, виходять із спільного розуміння проблем, що виникли у позичальників України, у зв’язку із зміною обмінного курсу національної валюти (девальвацією гривні), ураженістю окремих секторів економіки та іншими обставинами, що стали наслідком істотних ускладнень в економіці України та світу, та усвідомлюють необхідність їх урегулювання.
З цією метою сторони, що підписали цей Меморандум, здійснять наступні дії:
КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ УКРАЇНИ зроблять кроки щодо полегшення умов виконання зобов’язань за кредитами позичальниками у одній чи кількох одночасно нижчеприведених формах:
Вказані форми полегшення умов виконання зобов’язань позичальниками не є вичерпними.
Будь-який з названих та інших можливих варіантів дій здійснюються за дотримання трьох обов’язкових умов:
А. Добровільність (здійснюється тільки за згодою сторін).
Б. Обов’язковий компроміс з кожної сторони (розподіл ризиків, відповідальності за узгодженими сторонами пропорціями).
С. Відсутність будь-яких санкцій зі сторони банку щодо дострокового погашення позичальником кредиту, встановлення додаткових комісій тощо.
Комерційні банки України відносять суми втрат від таких операцій у названих можливих (але не виключних) формах на збільшення валових витрат (зменшення прибутку), на зменшення резервів, а у випадках недостатності зазначених джерел на зменшення капіталу. В результаті покращення класу ризику комерційний банк здійснює відповідне зменшення резервів та збільшує капітал.
Комерційні банки здійснюють заходи щодо полегшення умов повернення кредитів позичальникам у передбачених цим Меморандумом формах до 1 квітня 2009 р.
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ:
Інші варіанти (для обговорення): А. 50% - міжбанк; 50% - самі банки через готівковий ринок. Б. 100% - самі банки через готівковий ринок. Стабілізація валютного ринку відкриває таку можливість. Проблема – розміри валютної позиції в окремих банках (її треба обговорити). |
З метою прискорення процедур збільшення капіталу чи рекапіталізації банку НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ запровадить наступні зміни у процедури перевірок для реєстрації зміну статутних документах банків:
А. Без перевірок, якщо:
Б. За прискореною процедурою (не більше двох тижнів), якщо:
В. За прискореною процедурою (не більше місяця), якщо:
Для прискорення процедури добровільного збільшення капіталу банків, що не охоплені діагностикою, Національний банк України підтримає підготовлений Міністерством фінансів України проект змін до постанови Кабінету Міністрів України, що передбачає надання права таким банкам збільшувати капітал за передбаченим законом прискореними процедурами.
Національний банк України підготує необхідні зміни до нормативних актів протягом тижня, попередньо обговоривши їх з комерційними банками та за участю Міністерства фінансів України.
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ:
Міністерство фінансів України підготує форму відповідної звітності для її врахування у можливих корекціях податкових декларацій для ДПА;
Міністерство фінансів України підготує необхідні зміни до законодавчих та нормативних актів протягом тижня, попередньо обговоривши їх з комерційними банками та за участю Національного банку України.
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ ТА МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ:
Такі звернення за результатами обговорення з комерційними банками будуть направлені протягом тижня з дати підписання цього Меморандуму.
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ за погодженням з НАЦІОНАЛЬНИМ БАНКОМ УКРАЇНИ та за результатами обговорення з комерційними банками України підготує зміни до прийнятих нормативних актів щодо рекапіталізації банків, які передбачатимуть:
Для обговорення інша версія (пропозиція щодо спільних інтересів банків та платників податків (громадян) є). |
Норми, передбачені цим Меморандумом, застосовуються щодо усіх комерційних банків України, крім норм щодо рекапіталізації, продажу валюти для відновлення валютної позиції (якщо буде погоджена версія, що 100% чи 50% зменшення валютної позиції дозволяється роботи через міжбанківський валютний ринок), норм щодо зменшення нормативу адекватності капіталу (після отримання позитивності реакції рейтингових агентств та аудиторських компаній), які застосовують виключно щодо банків, що підписали цей Меморандум та виконують його.
Кожен комерційний банк України має право приєднатися до даного Меморандуму після його підписання. Підтвердженням підписання цього Меморандуму є публічна заява комерційного банку України та оригінал відповідного листа, направленого Національному банку України та Міністерству фінансів України. З моменту надання відповідного листа Національному банку України та Міністерству фінансів України за умови застосування банком норм, передбачених Меморандумом, всі норми цього Меморандуму поширюються на цей банк.
Голова Національного банку України |
Міністр фінансів України
|
Від комерційного банку |
В.Стельмах |
В.Пинзеник |
(назва, посада, прізвище, підпис, печатка) |
09.12.2008
Арсеній Яценюк: "Катастрофа, коли на кризі заробляє саме влада. Це, фактично, грабіж" |
08.12.2008
Бюджет-2009 краще прийняти невчасно? |
08.12.2008
Нацбанк відновив мораторій і знов розхитує валютний ринок |
06.12.2008
Стельмах зняв мораторій |
05.12.2008
Україна може поміняти долари на рублі? |